Translate

İzleyicilere siz de katılın!...

Sayfalar

17 Mart 2012 Cumartesi

Twitter'ın Türkiye istatistikleri

 Dünyanın dört bir yanındaki yüz milyonlarca insanın anında mesajlaşma platformu olan Twitter hakkında sayısız istatistik mevcut. Webrazzi Dijital 2012 konferansında sunum yapan sosyal medya araştırma şirketi Monitera kurucu ortağı Metin Kahraman, en merak ettiğimiz verileri, yani Twitter Türkiye istatistiklerini açıkladı. Kahraman’ın verdiği bilgilerle beraber, Twitter’ın 2012’de dünyada ve Türkiye’de ulaştığı rakamlara bakalım:


Twitter'ın Türkiye istatistikleri

Dünyanın en büyük mikro blogging sitesi Twitter, Temmuz 2006’da kurulduğunda, fotoğraf sitesi Flickr’dan esinlenerek Twittr ismini almıştı. Twittr, aynı yılın sonlarına doğru Twitter ismini benimsedi.


Bugün sosyal medyanın en güçlü temsilcilerin biri olan Twitter’ın, Şubat 2012 verilerine göre dünya genelinde 465 milyonu aşkın üyesi bulunuyor. Merkezi San Francisco’da bulunan şirketin en çok üyesinin bulunduğu ülke de doğal olarak 107.7 milyon kullanıcıya sahip olduğu ABD.


Twitter'ın Türkiye istatistikleri

ABD’nin ardından ikinci sırada 33.3 milyon ile Brezilya, üçüncü sırada ise 29.9 milyon kullanıcıyla Japonya geliyor. Dördüncü sırada 23.8 milyon ile İngiltere, beşinci sırada ise 19.5 milyon kullanıcı sayısıyla Endonezya yer alıyor.
Twitter'ın Türkiye istatistikleri

Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 7.2 milyon. Monitera’nın son üç ay içinde 150 milyon tweet’i analiz ederek elde ettiği sonuçları aktaran Kahraman, Türkiye’deki aktif Twitter kullanıcılarının ise 5.3 milyon olduğunu belirtti. Bu rakam, son bir ay içinde en az bir tane tweet atan kullanıcı sayısını temsil ediyor.


Dünya genelinde her gün 175 milyon tweet atılıyor. Türkiye’de bir aylık süreçte her gün atılan tweet sayısı ise 1.7 milyon. Bu her saniye 20 tweet atıldığı anlamına geliyor.


Twitter'ın Türkiye istatistikleri

Kahraman, Türkiye’de en çok tweet’in gün içinde 21.00-22.00 arasında atıldığını, bu saat aralığının öne çıkmasında televizyon dizilerinin çok büyük rol oynadığını belirtti. En çok tweet atılan ikinci saat aralığı ise 22.00-23.00. Kahraman ayrıca, her iki saat aralığı arasında çok az bir fark bulunduğuna dikkat çekti.


Twitter'ın Türkiye istatistikleri

Türkiye’de en çok tweet atılan gün ise Cuma. Kahraman, “Hayırlı Cumalar” tweet’inde yaşanan patlamayı belirleyici faktör olarak niteledi.
Twitter'ın Türkiye istatistikleri

Monitera istatistikleri göre, Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının yüzde 53’ü erkek, yüzde 47’si ise kadın. Türkiye’deki bir Twitter kullanıcısının ortalama takipçi sayısı ise 151.İllere göre tweet dağılımına baktığımızda, İstanbul açık ara farkla önde. Türkiye’deki tweet’lerin yüzde 58’i İstanbul’dan, yüzde 13’ü Ankara’dan ve yüzde 11’de İzmir’den atılıyor. Bursa, Adana, Samsun ve Trabzon ise yüzde 18’lik bir pay oluşturuyor.Twitter'ın Türkiye istatistikleri

Türkiye’de bir Twitter kullanıcısının tweet’lerinde 64 karakter yer alıyor. Kahraman, “Hayırlı Cumalar” ve “Günaydın” gibi kısa mesajların, kısa tweet’lerde etkili olduğu görüşünde. Bir tweet, maksimum 140 karakterden oluşuyor.


Tweet’lerin atıldığı platformlarda, mobil cihazlar önde. Türkiye’deki tweet’lerin yüzde 59’u mobil cihazlardan, yüzde 41’i ise internet tarayıcılarından atılıyor. Mobil cihazlarda ise Blackberry üstünlüğü göze çarpıyor.
Twitter Retweet ilginç içerik - Twitter Aforizmaları Twitter Gündemi