Translate

İzleyicilere siz de katılın!...

Sayfalar

10 Şubat 2015 Salı

Twitter Şeffaflık Raporu (ingilizce)

 
İnternet kullanım oranıyla yasaların interneti ve güncel teknolojiyi kavraması arasında ciddi farklar bulunan ülkemizin hukuki yollarla bulunduğu talepler de Twitter'ın Temmuz-Aralık 2014 arasını kapsayan en yeni şeffaflık raporunda yerini buldu.
Herkesi sürklase ettik!
Devletin interneti kontrol alma çabasının ayakta alkışlandığı! Rusya'yı bile katladığımız içerik kaldırma konusunda Türkiye Cumhuriyeti'nin yanına yaklaşan ülke bulunmuyor. Rusya'yı içerik kaldırma talebinde beşe katlayarak 477 talepte bulunan ülkemizin taleplerinin karşılanma oranı %50.
15-02/09/twitter-liste.jpg
Mahkemeler aracılığıyla yapılan başvuruların %70'ine mahkeme yoluyla itiraz eden Twitter bu davaların %5'inde başarılı olmuş %15'inde hâlâ sonuç bekleniyor ve %80'inde ise başarısız olmuş
durumda. Hakkında işlem yapılması talep edilen 2642 hesabın 62 tanesi askıya alınmışken 1829 twit kaldırılmış.
Bilgi talepleri cevapsız kaldı
Twitter'dan Türkiye'deki mahkemelerce yapılan 356 hesap bilgisi talebi ise cevapsız kalmış durumda. Bu alanda başı çeken Amerika Birleşik Devletleri'nde ise 1622 talep yapılmış ve Amerikan mahkemeleri %80 oranında cevap alabilmiş.
Konuyla ilgili olarak Twitter'ın yayınladığı etkileşimli haritaya ulaşmak için Twitter Şeffaflık Raporu'na ulaşabilirsiniz (ingilizce). Türkiye'den Twitter'a gönderilen mahkeme kararlarını Chilling Effects web sitesinde de görebilirsiniz (ingilizce).Twitter Retweet ilginç içerik - Twitter Aforizmaları Twitter Gündemi